Kozie kopyrducki (figle) - film

Filmowa relacja działań podejmowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kozach w 2016 roku - projekt "Kozie kopyrducki (figle)", dofinansowany przez Fundację BGK w ramach programu "Na dobry początek".

Bartłomiej Jurzak

Dzień dziecka w bibliotece

W Dzień Dziecka młodych kozian powitało piękne słońce, które jednakże w dalszej części przedpołudnia kilkakrotnie chowało się za chmurami. Zmienna pogoda nie przeszkodziła nam powitać najmłodszych mieszkańców wsi w pałacowym parku oraz dokonać spektakularnego (i głośnego, naszym pociechom w ich święto należy się bowiem odrobina swobody!) pochodu po okolicy. Zaskoczeni przechodnie mieli więc okazję usłyszeć wersy naszej, tradycyjnej już, przyśpiewki „me, me me, kopytka niosą mnie”, gdzie książkowy wręcz przykład onomatopei połączony jest z jakże dobrze nam znanym i szanowanym motywem kozy. Następnie, troje dzielnych i pracowitych przedstawicieli Służby Medycznej Malta, ku uciesze maluchów, zaprezentowało metody pierwszej pomocy, tłumacząc dzieciom, co robić w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa drugiej osoby. Służba maltańska pozostała z nami aż do końca, sprawując pieczę nad naszym życiem i zdrowiem. Ciemnoszare zwiastuny burzy krążyły nad pałacem aż do godziny 12, kiedy to – po długich pertraktacjach, czy obchody święta najmłodszych przenieść w miejsce zadaszone – zdecydowaliśmy się pozostać na zewnątrz. Nasza odwaga i determinacja zostały nagrodzone, zajęcia prowadzone przez animatorów odbyły się bowiem w promieniach pełnego słońca, które spoglądało na nas wesoło spośród rozproszonych chmur. Dzieci, przy dźwiękach tanecznej muzyki, miały okazję wytańczyć się, wyskakać i wybiegać zarówno indywidualnie, jak i w synchronicznym porządku, którego uzyskanie nie sprawiało animatorom najmniejszej trudności (pomimo faktu, że grupa liczyła około dwóch setek energicznych maluchów!). W międzyczasie rozstrzygnięty został zorganizowany przez bibliotekę konkurs na kozią maskę, a wyróżnione prace nagrodzono dyplomami oraz zabawkami. Gdy młodym uczestnikom zabaw, z ogromu wrażeń oraz zdrowego wysiłku na świeżym powietrzu, brakowało już oddechu, każde dziecko nagrodzono napojem, przekąską, breloczkiem oraz bańkami mydlanymi. Z uśmiechem zostały przyjęte balony, sponsorowane przez sieć sklepów Paulinka. Spotkanie zrealizowano w ramach projektu KOZIE KOPYRDUCKI (FIGLE), dofinansowanego przez Fundację BGK w ramach programu „Na dobry początek”.

Aleksandra Radlak

IMG 0156
IMG 0209
IMG 0223
IMG 0255
IMG 0262
IMG 0266
IMG 0276
IMG 0280
IMG 0293
IMG 0327
IMG 0339
IMG 0349
IMG 0369
IMG 0385
IMG 0405
IMG 0411
IMG 0436
IMG 0439
IMG 0450
IMG 0466
IMG 0482
IMG 0516

Gra terenowa

W słoneczny wtorek, 24 maja, bibliotekę odwiedziła grupa dzieci, aby pod naszym czujnym okiem cieszyć się piękną pogodą i wspólną zabawą w parku. W ramach gry terenowej, młodzi uczestnicy zajęć zostali podzieleni na grupy, z których każda musiała wykazać się wiedzą, sprytem i umiejętnością wspólnej pracy. Każdy z zespołów otrzymał kartę z zadaniami, takimi jak odnalezienie drzew na podstawie kształtu ich liści, wymienienie trzech żyjących w parku zwierząt, policzenie pałacowych okien lub odszukanie w bibliotece książek o określonej tematyce. Najwięcej śmiechu wzbudziło łowienie papierowych ryb na wędkę z magnesem zamiast haczyka oraz przemierzanie labiryntu, wystrzyżonego w przypałacowym żywopłocie. Spotkanie zrealizowane zostało w ramach projektu KOZIE KOPYRDUCKI (FIGLE), dofinansowanego przez Fundację BGK w ramach programu „Na dobry początek”.

Aleksandra Radlak

IMG 9997
IMG 9990
IMG 0009
IMG 0040
IMG 0090

W poszukiwaniu skarbu

W piątek (13 maja), wczesnym rankiem maluszki z Przedszkola Publicznego oraz z Akademii Malucha przybyły do parku na spotkanie z piratami. 

Puszczaliśmy ogromne bańki mydlane, poszukiwaliśmy ukrytego w parku skarbu, uczestniczyliśmy w konkursie siłowym oraz zabawach zespołowych. Niestety czas wspólnych figli upłynął nam błyskawicznie, a piraci musieli odpłynąć w daleką podroż na kolejne spotkanie z dziećmi. Zajęcia odbyły się w ramach projektu KOZIE KOPYRDUCKI (FIGLE) współfinansowanego przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek!”.

Małgorzata Klim-Mateja

IMG 9456
IMG 9458
IMG 9473
IMG 9497

Turystyczny ekwipunek

 

Mapa, plecak, kompas, wygodne buty – to tylko niektóre rzeczy wymienione przez żabki z Przedszkola Publicznego, które podczas czwartkowych zajęć (7 kwietnia) kompletowały swój turystyczny ekwipunek.

Czytaj więcej: Turystyczny ekwipunek

GRAJMY W ZIELONE

ZAGRAJMY W ZIELONE

Ciepłe słoneczne przedpołudnie to wymarzona pora, aby odbyć przechadzkę po parku i poszukać oznak zbliżającej się wiosny. Na taki właśnie pomysł wpadła czternastoosobowa grupa przedszkolaków z Akademii Malucha. W poświąteczny wtorek (29 marca) dzieciaki swoje poszukiwania rodzącej się przyrody mogły poszerzyć o wnętrza pałacowej pracowni plastycznej. Tutaj pomalowały swoje prace ceramiczne kolorem, którego na wiosnę jest zdecydowanie najwięcej. Krótka zabawa z farbami pozwoliła im przekonać się, że odmian barwy zielonej jest tyle, ile wiosna ma swoich twarzy – całą gamę! Zajęcia odbyły się w ramach projektu KOZIE KOPYRDUCKI (figle) i zostały współfinansowane przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek!”.

Tomasz Bednarski

Mieszkamy wśród drzew

Drzewo, jako dom wielu zwierząt, to temat wspólnej pracy plastycznej, którą wykonywały dzieci z Przedszkola Publicznego, uczestniczące w zajęciach bibliotecznych. Przedszkolaki potrafią nazwać gatunki drzew, umieją już opisać ich różnorodne kształty i porównać wielkość, a także doskonale zdają sobie sprawę, jak ważne dla życia na Ziemi są rośliny. Podczas zabawy plastycznej dzieci wykonały frotaż, czyli odbitkę powierzchni drewna. Warsztaty odbyły się w czwartek, 16 marca, w ramach projektu KOZIE KOPYRDUCKI (figle) i zostały współfinansowane przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek!”.


            Tomasz Bednarski

Pożyteczne drewno

Przedmioty wykonane z drewna otaczają nas ze wszystkich stron. Ważne jest aby ten cenny materiał szanować, korzystać z niego rozważnie i oszczędnie. Dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Akademia malucha” wzięły udział w warsztatach (15 marca) na temat różnych zastosowań drewna oraz ciężkiej pracy drwali i stolarzy. W spotkaniu w Izbie Historycznej wykorzystano archaiczne narzędzia, które niegdyś służyły do różnorodnych prac z drewnem. Warsztaty odbyły się w ramach projektu KOZIE KOPYRDUCKI (figle) dofinansowanego przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek!”

Bartłomiej Jurzak

IMG 0086
IMG 0088

Czyste powietrze

Do czego jest nam niezbędne powietrze? Jakie ma właściwości? Dzięki prostemu doświadczeniu kubusie z Przedszkola Publicznego w środę (16 marca) bezbłędnie odpowiadały na zadawane im pytania. Doskonale również orientują się skąd pochodzą zanieczyszczenia w naszej okolicy oraz w jaki sposób można je zmniejszyć. Nagrodą za dobrą współpracę były gry i zabawy.

Małgorzata Klim - Mateja

IMG 8229
IMG 8230
IMG 8232
IMG 8233

 

Długa droga stołu

Żeby wykonać stół, drewno musi przejść długą drogę od rosnącego w lesie drzewa, poprzez pracę drwala, pił tartaku aż po warsztat stolarza. Dawne narzędzia rzemiosła stolarskiego poznały dzieci z Przedszkola Publicznego. Choć nieobce im były piła i siekiera, to tajemnicę dla nich stanowiła dawna wiertarka, hebel czy ośnik. Zajęcia odbyły się w ramach projektu KOZIE KOPYRDUCKI (figle) realizowanego dzięki dofinasowaniu Fundacji BGK w ramach programu „Na dobry początek”.

Bartłomiej Jurzak

IMG 0067
IMG 0068
IMG 0069
IMG 0070

wrzesien

youtube tlo