Angielski dla wszystkich

How much is that?

W środę, 18 kwietnia, przedpołudniowa grupa uczestników zajęć "Angielski dla wszystkich" przypomniała sobie słownictwo zawiązane z zakupami oraz podróżą. Przy okazji poznaliśmy nazwy walut w języku angielskim oraz kilka dodatkowych zwrotów i utrwaliliśmy wiedzę o czasach teraźniejszych.

Aleksandra Radlak

Świeże powietrze i gramatyka

W środę, 4 kwietnia, uczestnicy przedpołudniowych zajęć "Angielski dla wszystkich" jak zwykle zjawili się w komplecie, aby doskonalić swoje umiejętności językowe. Tym razem skupiliśmy się na tematyce rodzinnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, przy okazji szlifując gramatykę.

Aleksandra Radlak

Pogoda w kratkę

W środę, 28 marca, powitała nas pogoda w kratkę. Materiał, z którym musieli uporać się uczestnicy zajęć "Angielski dla wszystkich", także nie był jednolity, przechodziliśmy bowiem od czasu teraźniejszego prostego do ciągłego (i na odwrót), w międzyczasie omawiając konstrukcję "to have got". Nie zabrakło także ćwiczeń wymowy i rozumienia ze słuchu. Na głos zostały przeczytane aż trzy teksty.

Aleksandra Radlak

Konwersacji ciąg dalszy... i trochę gramatyki

W piątek, 23 marca, grupa uczestników bibliotecznego kursu językowego na poziomie rozszerzonym w dalszym ciągu zmagała się z niełatwymi tematami konwersacji. Przećwiczona została więc nie tylko wymowa, ale przede wszystkim zwięzłość wypowiedzi i rozumienie ze słuchu. Następnie przeszliśmy do gramatyki, która, po ponad godzinnym "łamaniu języków" na zwrotach służących do wyrażania swojej opinii, okazała się całkiem przystępna, a nawet przyjemna.

Aleksandra Radlak

Wiosenne konwersacje

Choć oficjalnie mamy już wiosnę, to we wtorek oraz w środę, 20 i 21 marca, przywitał nas śnieg i chmury. Nie przeszkodziło to jednak uczestnikom zajęć "Angielski dla wszystkich" dotrzeć na biblioteczne zajęcia w komplecie. Zarówno grupa rozszerzona, jak i podstawowa, pracowały nad poprawną wymową w ramach konwersacji oraz czytania tekstów z podziałem na role.

Aleksandra Radlak

Konwersacje i nowy czas

W środę, 14 marca, uczestników zajęć "Angielski dla wszystkich" na poziomie podstawowym czekało miłe zaskoczenie. Poznali oni bowiem czas teraźniejszy ciągły, który okazał się dużo prostszy, niż... czas teraźniejszy prosty. Zachęciło nas to do podjęcia dyskusji o literaturze i filmie, oczywiście w języku angielskim.

Aleksandra Radlak

Women's day

We wtorek i w środę, 6 i 7 marca, męska część uczestników kursu "Angielski dla wszystkich" nie zapomniała o zbliżającym się Dniu Kobiet. Lekcje języka odbyły się więc w wyjątkowej atmosferze. Jak wiadomo, czekolada sprzyja zapamiętywaniu nowych słówek!

Aleksandra Radlak

Would you like...?

W środę, 28 lutego, przedpołudniowa grupa uczestników zajęć "Angielski dla wszystkich" uczyła się posługiwać zwrotami, związanymi z oferowaniem pomocy oraz wyrażaniem życzeń w codziennych sytuacjach. Na podstawie fikcyjnych postaci uczyliśmy się także opisywać cechy osobowości, poznając nowe przymiotniki oraz ćwicząc zastosowanie czasu teraźniejszego prostego.

Aleksandra Radlak

Podróżujemy

We wtorek i w środę (21 i 22 lutego) obie grupy uczestników zajęć "Angielski dla wszystkich" przerabiały temat podróży. Dzięki dialogom i improwizowanym scenkom, wprowadzone zostało słownictwo związane ze zwiedzaniem i aktywnym spędzaniem czasu. Grupa podstawowa poznała zwroty potrzebne do tego, aby swobodnie poruszać się w mieście i dokonać formalności związanych z podróżą.

Aleksandra Radlak

What time is it?

W środę, 14 lutego, grupa podstawowa uczyła się określać czas w języku angielskim. Ponadto, wysłuchaliśmy serii dialogów, które pozwoliły uczestnikom kursu oswoić się z różnymi rodzajami akcentu, między innymi londyńskim i irlandzkim, oraz ćwiczyliśmy wymowę poprzez czytanie tekstów z podziałem na role.

Aleksandra Radlak

Kids grow like weeds

Uczestnicy zajęć "Angielski dla wszystkich", pomimo ferii zimowych, kontynuują naukę. We wtorek, 6 lutego, grupa rozszerzona poznała potoczne słownictwo i zwroty, potrzebne do swobodnych konwersacji. Nikogo już zatem nie zdziwi, że - podczas gdy w Polsce dzieci "rosną jak na drożdżach" - w anglojęzycznych krajach "rosną jak chwasty". 

Aleksandra Radlak

"S" idzie w las

"Gdy przychodzi "does", "s" idzie w las". Uczestnicy przedpołudniowych zajęć "Angielski dla wszystkich" dobrze wiedzą, o co chodzi, w środę (31 stycznia) ćwiczyli bowiem czas teraźniejszy prosty oraz jego zastosowania. Wszyscy pamiętają już więc, że "s" znika z czasownika, gdy tworzymy pytania i przeczenia, pojawia się bowiem przyimek "does", o którym nie wolno nam zapominać.

Aleksandra Radlak

Ćwiczymy słuchanie

We wtorek, 23 stycznia, oraz w środę, 24 stycznia, uczestnicy bibliotecznego kursu "Angielski dla wszystkich" ćwiczyli rozumienie ze słuchu. Dzięki odsłuchaniu dwóch tekstów, nie tylko utrwalili oni poznane dotychczas słownictwo i rozszerzyli je o nowe wyrażenia, ale także nabrali pewności siebie w posługiwaniu się językiem obcym. Well done, czyli dobra robota!

Zdjęcia z dzieciństwa i złośliwe papugi

Kolejne zajęcia z serii "Angielski dla wszystkich" upłynęły pod znakiem rodzinnych zagadnień. W środę, 17 stycznia, grupa podstawowa przyswajała uprzednio poznany tekst oraz zawarte w nim słownictwo, związane zarówno z domowymi pamiątkami, jak i domowymi zwierzętami (nie zawsze nam przychylnymi). Dzięki kilkukrotnemu odsłuchaniu dialogu, przećwiczona została umiejętność rozumienia ze słuchu.

Aleksandra Radlak

Poznajemy rodzinę

We wtorek, 9 stycznia, w ramach zajęć "Angielski dla wszystkich" grupa rozszerzona rozwijała swoje umiejętności posługiwania się dotychczas poznanymi czasami. W środę zaś, 10 stycznia, uczestnicy kursu na poziomie podstawowym poznali nowe słowa, związane z życiem rodzinnym, i - przy okazji - bohaterów podręcznika, który będzie towarzyszył nam przez kolejne miesiące nauki.

Aleksandra Radlak

Merry Christmas and a Happy New Year

W piątek, 15 grudnia, na zajęciach "Angielski dla wszystkich", przy akompaniamencie kolęd, przypominaliśmy sobie świąteczne słowa i zwroty. Uczestnicy kursu dobrze wiedzą, jak nazwać w języku angielskim choinkę, karpia lub piernik. Pod koniec życzyliśmy sobie "Merry Christmas and a Happy New Year", czyli Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.

Aleksandra Radlak

Spotkanie z angielskim

W środę, 13 grudnia, odbyły się dodatkowe zajęcia języka angielskiego, zorganizowane z myślą o tych, którzy zakończyli już naukę w ramach kursu „Angielski dla wszystkich”. Kilka byłych uczestniczek bibliotecznych zajęć językowych spotkało się więc ponownie, aby sprawdzić i odświeżyć swoje umiejętności. Zaczęło się od zimowego opowiadania, które zostało przeczytane z podziałem na części. Każda z części doczekała się indywidualnego tłumaczenia oraz omówienia zawartych w niej zagadnień. Następnie Panie przystąpiły do rozmowy o tym, co robiły w ostatnich miesiącach oraz do pełnego podchwytliwych pytań quizu. Wszystko to, oczywiście, w języku angielskim!

Aleksandra Radlak

Present perfect and cake

Czy zawiłości gramatyki angielskiej i świąteczna atmosfera mogą iść w parze? Uczestnicy zajęć "Angielski dla wszystkich" udowodnili, że tak. We wtorek, 12 grudnia, grupa rozszerzona ćwiczyła nowo poznany czas, tzw. Present Perfect, którego nazwę często tłumaczy się jako "teraźniejszy dokonany". Przy okazji zostało wprowadzone nowe słownictwo, związane z zimowymi wyjazdami oraz ze Świętami. W środę, 13 grudnia, grupa na poziomie podstawowym poznawała zaś angielskie menu. Przyniesione przez uczestników zajęć świąteczne przekąski sprawiły, że nikomu nie burczało w brzuchu na dźwięk takich słów, jak "apple pie" (szarlotka) lub "blueberry muffin" (babeczka z jagodami).

Aleksandra Radlak

Kochamy zwierzęta

W środę, 29 listopada, uczestnicy bibliotecznych zajęć językowych wyrazili swoją miłość do zwierząt, niechęć do poniedziałków oraz inne uczucia (oczywiście, po angielsku). Wykonali oni serię ćwiczeń, związanych z budową zdań w czasie teraźniejszym prostym oraz z wykorzystaniem poznanego dotychczas słownictwa, uzupełnionego o nowe wyrażenia.

Aleksandra Radlak

New tense? No, thanks.

Grupa uczniów języka angielskiego na poziomie rozszerzonym we wtorek, 28 listopada, stanęła przed nie lada dylematem. Po czasie przeszłym prostym następuje bowiem czas teraźniejszy dokonany, który - choć jest stosunkowo łatwy - często myli się z innymi konstrukcjami gramatycznymi. Grupa postanowiła więc poczekać z nowym materiałem, a tymczasem skupić się na pracy nad wymową oraz na przyswajaniu nowych słów. Dzięki odczytanym na głos dialogom zostało wprowadzone słownictwo, związane z wszelka aktywnością, od uprawiania ogródka aż do uczestnictwa w kursach uniwersytetu trzeciego wieku. Ponadto grupa poznała dodatkowe wyrażenia grzecznościowe, związane z naszymi preferencjami i wyborami.

Aleksandra Radlak

kwmaj2018

youtube tlo