Angielski dla wszystkich

Zaczynamy przygodę z gramatyką

Czas teraźniejszy prosty, jak sama nazwa wskazuje, nie jest zbyt skomplikowany. W środę, 15 listopada, przekonali się o tym uczestnicy bibliotecznego kursu językowego na poziomie podstawowym. Budowanie zdań dotyczących ogółu naszego życia nie stanowi już więc problemu. Przy okazji wprowadzone zostały nowe czasowniki oraz inne słowa, które przydają się w prostej rozmowie, zarówno o naszej codziennej rutynie, jak i o uczuciach.

Aleksandra Radlak

Czytamy po angielsku

We wtorek, 14 listopada, w ramach zajęć "Angielski dla wszystkich" skupiliśmy się na ćwiczeniu wymowy. Przeczytaliśmy na głos aż dwie czytanki, przy okazji powtarzając czas przeszły prosty. Ponadto, zostały wprowadzone nowe przymiotniki oraz dodatkowe wyrażenia, związane z wyrażaniem opinii.

Aleksandra Radlak

Nasz pierwszy dialog

W środę, 8 listopada, grupa podstawowa czytała na głos swój pierwszy dialog w języku angielskim. Była to wymiana zwrotów grzecznościowych oraz informacji o upodobaniach i zainteresowaniach. Zostało także wprowadzone słownictwo dotyczące zakupów. Jak się okazało, wymowa słów i zwrotów nie sprawia uczestnikom zajęć większego problemu, a drobne zawiłości gramatyki i składni wywołują zainteresowanie i prowadzą do ciekawych językowych dygresji. Jest to najlepsza oznaka, że czas... poznać nowy czas! Będzie to Present Simple, czyli czas teraźniejszy prosty, którego podstawy zostały już przemycone w treści poprzednich lekcji.

Aleksandra Radlak

Dialogi, czasy i przymiotniki

W piątek, 3 listopada, odbyły się aż dwie lekcje z serii „Angielski dla wszystkich”. Grupa podstawowa, którą ominęły środowe zajęcia ze względu na Dzień Wszystkich Świętych, nie chciała stracić kontaktu z językiem obcym nawet na tydzień, najambitniejsi pojawili się więc, aby powtórzyć materiał, sprawdzić zadanie domowe i nauczyć się czegoś nowego. Przerobiony został dialog pomiędzy dwojgiem Brytyjczyków, dotyczący zawiązywania nowych znajomości i rozmowy o upodobaniach. Grupa na poziomie rozszerzonym zajęła się zaś dalszą pracą nad gramatyką oraz jej praktycznymi zastosowaniami. Uczestnicy zajęć rozwiązywali zadania i tłumaczyli zdania z użyciem kilku angielskich czasów oraz przymiotników w stopniu wyższym i najwyższym. Było ciężko ale, jak mawiają na Wyspach, it was worth it, czyli było warto!

Aleksandra Radlak

Where is the pen?

W środę, 25 października, zajęcia "Angielski dla wszystkich" rozpoczęliśmy od powtórki materiału, uzupełnionej nowymi słowami i wyrażeniami. Przy okazji przedstawione zostały przedrostki oraz spójniki, które przydają się w tworzeniu zdań. Następnie, korzystając z dotychczas przerobionego materiału oraz nowej wiedzy, uczyliśmy się określać położenie przedmiotów. Okoliczniki miejsca łatwiej było przyswoić dzięki zabawnym obrazkom.

Aleksandra Radlak

Męczymy zaimki

Podstawowa grupa uczestników kursu "Angielski dla wszystkich" sprawnie buduje już zdania z użyciem odmienionego czasownika "być", zna podstawowe zwroty grzecznościowe oraz kolory i liczby. W środę, 18 października, kontynuowana była nauka zaimków pytających. Panie i Panowie bardzo dobrze radzili sobie z zadawaniem coraz bardziej złożonych pytań, zaczynających się od takich słów jak "gdzie", "jak", "kto" lub "dlaczego". Wbrew pozorom nie jest to łatwy materiał, wszystkim gratulujemy więc wytrwałości!

Aleksandra Radlak

The lamp is pink

The lamp is pink, czyli lampa jest różowa - takie i podobne zdania tworzyła grupa podstawowa w ramach zajęć "Angielski dla wszystkich" w środę, 11 października. Uczestnicy bibliotecznego kursu wzbogacili więc znajomość języka o kolory oraz nazwy otaczających nas przedmiotów. Ponadto, kontynuowana jest nauka zastosowania odmian osobowych czasownika "to be" ("być") w twierdzeniach, pytaniach i przeczeniach. Wprowadzone zostały także zaimki pytające oraz nowe zwroty grzecznościowe.

Aleksandra Radlak

Praca w parach

W piątek, 6 października, w ramach zajęć "Angielski dla wszystkich" grupa rozszerzona ćwiczyła używanie czasu teraźniejszego przeszłego oraz kontynuowała naukę nowego słownictwa. Seria zadań została wykonana w parach. Dzięki temu każdy mógł porównać swoje umiejętności z umiejętnościami sąsiada i uzupełnić wiedzę. Następnie grupa wspólnie przeanalizowała wykonane ćwiczenia oraz poprawne odpowiedzi. Pod koniec lekcji nadszedł czas na czytanie dialogu oraz pracę nad poprawną wymową problematycznych zwrotów.

Aleksandra Radlak

Ulubione kolory po angielsku

W środę, 4 października, zajęcia z serii "Angielski dla wszystkich" zaczęliśmy od sprawdzenia zadania domowego. Następnie grupa podstawowa kontynuowała naukę budowania zdań z użyciem czasownika "to be" ("być"). Ponadto, zostały wprowadzone dni tygodnia, liczby oraz kolejna porcja nowych słów w języku angielskim.

Aleksandra Radlak 

Are we smart?

"Yes, we are", mogliby na tytułowe pytanie odpowiedzieć uczestnicy przedpołudniowych zajęć z serii "Angielski dla wszystkich". W środę, 29 września, grupa na poziomie podstawowym uczyła się odmiany czasownika "być" w formie twierdzącej, pytającej oraz przeczącej. Przy okazji wprowadzone zostały podstawowe przymiotniki oraz więcej wyrażeń, związanych z zawieraniem znajomości oraz pytaniem o samopoczucie. Pod koniec lekcji każdy otrzymał trzy strony ćwiczeń na zadanie domowe, aby utrwalić świeżo przyswojoną wiedzę.

Aleksandra Radlak

Czas przeszły i dolegliwości

W piątek, 22 września, w ramach zajęć "Angielski dla wszystkich" grupa rozszerzona kontynuowała naukę czasu przeszłego. Dzięki analizie zadania domowego oraz kilku tekstów, przećwiczone zostały znane już struktury gramatyczne, a także wymowa problematycznych wyrazów. Jednocześnie wprowadzono nowe słownictwo, związane z ludzkim ciałem, dolegliwościami oraz wizytą u lekarza.

Aleksandra Radlak

Znów zaczynamy!

W środę, 20 września, kolejna grupa rozpoczęła naukę języka angielskiego w bibliotece. Podstawowe zwroty, jak to zwykle bywa, wydawały się trudne tylko na początku. Dzięki wielokrotnemu powtórzeniu alfabetu, powitań, pozdrowień oraz pytań związanych z pochodzeniem i miejscem zamieszkania, uczestnicy zajęć oswoili się z wymową i nowymi słowami na tyle, że każdy przedstawił się oraz udzielił podstawowych informacji o sobie po angielsku. Pod koniec omówiona została odmiana czasownika "to be", czyli "być".

Aleksandra Radlak

Back to school

Jesienią, jak co roku, dzieci wróciły do szkół, a uczestnicy zajęć "Angielski dla wszystkich" do biblioteki. 19 września, pierwszy raz po wakacjach, odwiedziła nas grupa zaawansowana. Lekcja zaczęła się od powtórki ostatnio przerabianego tekstu, dotyczącego zdrowia, chorób oraz lekarstw. Następnie każdy odczytał na głos kilka zdań, które wspólnie tłumaczyliśmy. Powtórzony został także czas przeszły prosty oraz towarzysząca mu odmiana czasowników.

Aleksandra Radlak

Lecimy do Stambułu

W środę, 26 lipca, połączone grupy uczestników zajęć "Angielski dla wszystkich" spotkały się po raz kolejny w ramach wakacyjnej powtórki materiału. Tym razem ćwiczyliśmy rozumienie ze słuchu, w czym pomógł nam krótki film o podróży do Stambułu. Przypomnieliśmy sobie zwroty, związane z lotniskiem, kupowaniem biletu oraz przebywaniem w samolocie. Następnie każdy otrzymał kopię z najpopularniejszymi wyrażeniami, używanymi podczas zakupów.

Aleksandra Radlak

Holidays, czyli wakacje

W poniedziałek, 24 lipca, odbyły się pierwsze wakacyjne zajęcia powtórkowe z języka angielskiego. Połączone grupy podstawowe oraz grupa rozszerzona ćwiczyły rozumienie ze słuchu oraz uczyły się zwrotów związanych z wakacyjnym wypoczynkiem. Frekwencja i humory dopisały, a podjęte podczas konwersacji tematy z pewnością posłużą jako inspiracja do wypracowań i innych wypowiedzi pisemnych w języku angielskim, które czytać będziemy na kolejnych zajęciach.

Aleksandra Radlak

Angielski dla Wszystkich. Wakacje nie.

Angielski, jak wskazuje nazwa naszego bibliotecznego kursu językowego, jest dla wszystkich, ale wakacje... niekoniecznie! Podczas gdy zwolnione z obowiązków szkolnych dzieci szaleją w przypałacowym parku, a niektórzy z dorosłych pakują już walizki przed wyjazdem na urlop, uczestnicy zajęć "Angielski dla Wszystkich" uczą się na pamięć nieregularnych czasowników, czytają dialogi i przerabiają ostatnią porcję materiału na poziomie podstawowym. Obu grupom dziękujemy, że we wtorek oraz środę (27 i 28 czerwca), pomimo wakacyjnych nastrojów, odwiedziły bibliotekę, aby wspólnie pracować nad gramatyką i wymową.

Aleksandra Radlak

Time to say goodbye

Choć ostatnie zajęcia wciąż przed nami, grupa rozszerzona powoli żegna się z bibliotecznymi lekcjami języka angielskiego. W poniedziałek, 27 czerwca, w ramach podziękowania za wspólną naukę oraz podsumowania zdobytych umiejętności, uczestnikom kursu rozdane zostały zasłużone dyplomy. Przez niemalże dwa lata nauki, grupa nauczyła się pięciu angielskich czasów i towarzyszących im struktur leksykalno-gramatycznych oraz opanowała umiejętność swobodnego porozumiewania się w codziennych sytuacjach, w rozmowach na różne tematy, a także w podróży. Wszystkim uczestnikom życzymy, aby w czasie nadchodzących wakacji (i nie tylko!) mieli jak najwięcej okazji do podróży i posługiwania się zdobytymi u nas umiejętnościami. Thank you for yourtime, hard work and commitment!

Aleksandra Radlak

Wakacje coraz bliżej

W środę, 21 czerwca, odbyły się przedostatnie zajęcia języka angielskiego dla grupy podstawowej. Aby wynagrodzić sobie miesiące nauki, uczestnicy kursu postanowili urządzić lekcję w plenerze. Pierwszy dzień lata oraz piękna pogoda sprzyjały wakacyjnym tematom oraz rozmowom o krajobrazach zarówno polskich, jak i brytyjskich.

Aleksandra Radlak

Angielski dla Wszystkich: ogłoszenie

Biblioteka ogłasza nabór na kurs językowy "Angielski dla wszystkich". Od września planujemy utworzenie grupy na poziomie podstawowym. Zapisy przyjmujemy telefonicznie 33 817 41 09 lub osobiście w bibliotece.

Czytamy przewodnik po angielsku

W poniedziałek, 29 maja, uczestniczki zajęć "Angielski dla wszystkich" przygotowywały się językowo do wakacyjnych podróży. Przeczytałyśmy wspólnie przewodnik turystyczny po drewnianych zabytkach sakralnych, co pozwoliło rozszerzyć słownictwo nie tylko o wyrażenia związane z tym tematem, ale także o inne słowa, które przydać mogą się w rozmowie o sztuce i kulturze. 

Aleksandra Radlak

kwpazdziernik2017