Maski obrzędowe w kulturze ludowej

W piątek, 27 kwietnia, odbyły się drugie już warsztaty plastyczne dla dzieci w ramach zadania „Maski obrzędowe w kulturze ludowej i tradycyjnej Podbeskidzia” współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury. Pod bacznym okiem bibliotecznych plastyków, uczniowie klasy 3D z SP 1 kontynuowali wykonywanie masek śmierguśniczych. Towarzyszyli im depozytariusze tradycji – dwóch kozian, którzy opowiedzieli o tym, jak wyglądał śmiergust w naszej wsi i okolicy oraz specjalista z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, dzięki któremu najmłodsi dowiedzieli się o tradycyjnych metodach wykonywania masek. Poszerzaniu wiedzy i umiejętności związanych z kulturą ludową towarzyszył poczęstunek oraz, jak zwykle, świetna zabawa.

maskiwarsztaty05
maskiwarsztaty2 03