Maski obrzędowe w kulturze ludowej i tradycyjnej Podbeskidzia: zaczynamy!

Wiosna powitała nas nie tylko piękną pogodą, ale i dobrymi wiadomościami. Nasz projekt „Maski obrzędowe w kulturze ludowej i tradycyjnej Podbeskidzia” został bowiem pozytywnie rozpatrzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oznacza to, że już w czwartek, 19 kwietnia, mogliśmy przeprowadzić pierwsze warsztaty dla dzieci, w ramach których uczniowie klasy 3 d ze Szkoły Podstawowej nr 1 mieli okazję z bliska poznać tajniki sztuki ludowej oraz elementy lokalnej tradycji, jaką stanowi wykonywanie masek śmierguśniczych. Oprócz bibliotecznych plastyków i wychowawczyni klasy, najmłodszym towarzyszyli lokalni depozytariusze kultury, którzy w ramach międzypokoleniowej wymiany wiedzy zaprezentowali używane niegdyś w Kozach podczas obrzędów wielkanocnych ręcznie wykonane maski i instrumenty towarzyszące śmierguśnikom , a także opowiedzieli o tym, jak to się niegdyś „chodziło po śmierguście”.
Ku uciesze młodych uczestników zajęć, sygnał trąbki był znakiem do rozpoczęcia części praktycznej. Dzieci tradycyjnymi metodami wykonały mieszankę wody i mąki pszennej, by następnie z wykorzystaniem tak powstałego kleju i papieru wykonać maski. Podczas dwugodzinnych zajęć, oczywiście po dokładnym umyciu rąk, klasa 3 d otrzymała poczęstunek, ciężka praca (nawet plastyczna!) wymaga bowiem małego odpoczynku.
Ponownie spotkamy się już za tydzień – tym razem aby, po wyschnięciu masek, pomalować je i ozdobić wedle dawnych wzorców.

3warsztaty19 04 2018
2warsztaty19 04 2018