O maskach obrzędowych

Na pierwsze, w nowym roku szkolnym, odwiedziny w Izbie Historycznej wybrali się uczniowie klasy 6 ze Szkoły Podstawowej nr 1. Kolejna wizyta w murach Pałacu Czeczów była okazją do szczegółowego zapoznania się z wystawą poświęconą maskom obrzędowym Podbeskidzia. Szczególnie zainteresowały ich drewniane maski z obszaru Żywiecczyzny a także technika ich wykonywania. Dzieci poznały zanikający zwyczaj chodzenia „po śmierguście”, popularny dawniej w Kozach, w czasie którego przebierańcy używali masek papierowych. Otrzymali też wystawowy katalog masek.

13 IX 18 sml

Koziańscy śmierguśnicy w 1989 roku

W 1989 roku Tomasz Knycz uchwycił na filmie dwie autentyczne grupy koziańskich śmierguśników. Zapraszamy do oglądania.

Początek wakacji

W ostatni wtorek czerwca Pałac Czeczów odwiedzili uczestnicy półkolonii ze Szkoły Podstawowej nr 18 z Bielska-Białej. Dzieci zwiedziły Izbę Historyczną i poznały historię Kóz. Ich duże zainteresowanie wzbudziła wystawa masek obrzędowych z terenów Podbeskidzia, a w szczególności maski kóz z ruchomymi paszczami, przyozdobione naturalnymi rogami i króliczym futrem. Na zakończenie pobytu w pałacu dzieci wykonały pracę plastyczną, własną emotikonkę.

26VI18sml 1
26VI18sml 2

Jak wyglądały Kozy w XVIII wieku?

Tematem kolejnego spotkania z cyklu „Salon przeszłości” była topografia naszej miejscowości, uchwycona na dawnych austriackich mapach wojskowych z XVIII i XIX wieku. Pierwsza mapa Galicji tzw. mapa Miega (od nazwiska kierującego pracami austriackiego oficera sztabowego) z 1780 roku ukazuje Kozy, jako niedużą podgórską wieś, ze skromną siecią osadniczą skupioną wzdłuż potoku Kozówka. Elementami, które w tamtym czasie dominowały w krajobrazie i zabudowie wsi był: dwór, kościół i kilkanaście stawów, których dziś próżno szukać w naszym krajobrazie. Uczestnicy spotkania chętnie wymieniali poglądy na temat zmian, które dokonywały się wokół nas na przestrzeni wieków.

10V18 1
10V18 2

Żonkile

Już po raz trzeci biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję „Żonkile”, której celem jest upamiętnienie rocznicy powstania w getcie warszawskim. W tegorocznej akcji wzięła udział klasa I z koziańskiego liceum. W sali koncertowej Pałacu Czeczów młodzież obejrzała film „Nie było żadnej nadziei”, pokazujący przebieg powstania, a w trakcie prezentacji multimedialnej zapoznała się z historią koziańskich żydów.

sml 24 IV 18 1
sml 24 IV 18 2

Po raz pierwszy w pałacu

Czy trzyletni przedszkolak chodzi do muzeum? Okazuje się, że tak. Takim miejscem na mapie odwiedzin koziańskich maluchów jest Izba Historyczna im. Adolfa Zubera w Pałacu Czeczów. W ciepłe, wiosenne przedpołudnie pałac odwiedziły żabki z Przedszkola Publicznego, aby poznać zabytkowe wnętrza i zobaczyć ekspozycję Izby Historycznej. Dzieci zapewniały, że chętnie wrócą do Izby pooglądać eksponaty.

Chrystus Frasobliwy z ulicy Nadbrzeżnej

W środę, 14 lutego, w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyła się mała uroczystość przekazania do zbiorów Izby Historycznej kapliczki z figurą Chrystusa Frasobliwego. Rzeźba Chrystusa pochodzi prawdopodobnie z początku XIX wieku i do ubiegłego roku znajdowała się w kapliczce na lipie rosnącej naprzeciwko domu rodziny Handzlików, w gospodarstwie nr 68 w Dolnej Wsi przy ul. Nadbrzeżnej.
Kapliczka w latach 60. XX wieku została uwieczniona na fotografii Adolfa Zubera, patrona Izby Historycznej. W 2017 roku panowie Tadeusz Hankus i Stanisław Prorok, potomkowie rodziny Handzlików, podjęli decyzję o poddaniu fachowej konserwacji figury Chrystusa i odtworzeniu pierwotnej kapliczki.
Konserwację rzeźby przeprowadził Jarosław Szpakowicz, konserwator dzieł sztuki, a skrzynkę kapliczki z XVIII wiecznego drewna wykonał Zdzisław Honkisz. Pan Honkisz wykonał też kopię kapliczki wraz z figurą Chrystusa Frasobliwego, która poświęcona wróciła na dawne miejsce. Podczas spotkania panowie zaangażowani w odrestaurowanie kapliczki opowiedzieli o pracach, które wykonali.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Kóz, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej oraz Izby Regionalnej Czechowic-Dziedzic.
Biblioteka serdecznie dziękuje darczyńcom za piękny dar, który z należytą pieczołowitością będzie przechowywany w zbiorach Izby Historycznej.

14 II 2018 1
14 II 2018 2
14 II 2018 3
14 II 2018 4
14 II 2018 5
14 II 2018 6

Czasy średniowiecza

Na przedświąteczne zwiedzanie Izby Historycznej w Pałacu Czeczów wybrała się klasa V ze Szkoły Podstawowej nr 2. Celem odwiedzin było poznanie realiów życia codziennego na średniowiecznej wsi. Mimo że zabytków z czasów średniowiecza w koziańskiej Izbie nie znajdziemy, to niejedne narzędzia używane przed laty w Kozach niczym nie różniły się od tych powszechnych na średniowiecznej polskiej wsi. Dzieci miały okazję dowiedzieć się do czego służyły m.in. cep, brony, kosa i sierp a także jak wyglądała praca na żarnach.

W starym kinie

W piękny jesienny dzień do Izby Historycznej zawędrowała grupa Motylków z przedszkola Publicznego w Kozach. Dzieci chciały poznać historię fotografii oraz filmu. Podczas zajęć przedszkolaki miały możliwość zobaczyć różne stare zdjęcia, aparaty oraz klisze. Ogromną radość sprawiła im możliwość przeniesienia się do dawnego kina i oglądnięcia filmu rysunkowego wyświetlanego ze starego projektora.

Motylki w Izbie

Mimo chłodnej jesiennej pogody motylki z Przedszkola Publicznego odwiedziły Izbę Historyczną, w której słuchały opowieści o historii swojej miejscowości. Dzieci poznały dawne zawody, które wykonywali przed laty mieszkańcy Kóz. Dziewczynki zainteresowały się strojem ludowym, w szczególności biżuterią noszoną przez prababcie, a chłopców zaciekawiły hełmy koziańskich strażaków sprzed stu lat. Grupa dowiedziała się również, że nieopodal budynku przedszkola znajdował się kiedyś drewniany kościół. Herb rodu Czeczów stał się pretekstem do opowieści o obecnym herbie gminy Kozy, na którym widnieją dwie kozy, symbol miejscowości.

IMG 0010 kopia sml

kwsierpien2018