Chrystus Frasobliwy z ulicy Nadbrzeżnej

W środę, 14 lutego, w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyła się mała uroczystość przekazania do zbiorów Izby Historycznej kapliczki z figurą Chrystusa Frasobliwego. Rzeźba Chrystusa pochodzi prawdopodobnie z początku XIX wieku i do ubiegłego roku znajdowała się w kapliczce na lipie rosnącej naprzeciwko domu rodziny Handzlików, w gospodarstwie nr 68 w Dolnej Wsi przy ul. Nadbrzeżnej.
Kapliczka w latach 60. XX wieku została uwieczniona na fotografii Adolfa Zubera, patrona Izby Historycznej. W 2017 roku panowie Tadeusz Hankus i Stanisław Prorok, potomkowie rodziny Handzlików, podjęli decyzję o poddaniu fachowej konserwacji figury Chrystusa i odtworzeniu pierwotnej kapliczki.
Konserwację rzeźby przeprowadził Jarosław Szpakowicz, konserwator dzieł sztuki, a skrzynkę kapliczki z XVIII wiecznego drewna wykonał Zdzisław Honkisz. Pan Honkisz wykonał też kopię kapliczki wraz z figurą Chrystusa Frasobliwego, która poświęcona wróciła na dawne miejsce. Podczas spotkania panowie zaangażowani w odrestaurowanie kapliczki opowiedzieli o pracach, które wykonali.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Kóz, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej oraz Izby Regionalnej Czechowic-Dziedzic.
Biblioteka serdecznie dziękuje darczyńcom za piękny dar, który z należytą pieczołowitością będzie przechowywany w zbiorach Izby Historycznej.

Bartłomiej Jurzak

14 II 2018 1
14 II 2018 2
14 II 2018 3
14 II 2018 4
14 II 2018 5
14 II 2018 6

Czasy średniowiecza

Na przedświąteczne zwiedzanie Izby Historycznej w Pałacu Czeczów wybrała się klasa V ze Szkoły Podstawowej nr 2. Celem odwiedzin było poznanie realiów życia codziennego na średniowiecznej wsi. Mimo że zabytków z czasów średniowiecza w koziańskiej Izbie nie znajdziemy, to niejedne narzędzia używane przed laty w Kozach niczym nie różniły się od tych powszechnych na średniowiecznej polskiej wsi. Dzieci miały okazję dowiedzieć się do czego służyły m.in. cep, brony, kosa i sierp a także jak wyglądała praca na żarnach.

Bartłomiej Jurzak

IMG 0009
IMG 0018

W starym kinie

W piękny jesienny dzień do Izby Historycznej zawędrowała grupa Motylków z przedszkola Publicznego w Kozach. Dzieci chciały poznać historię fotografii oraz filmu. Podczas zajęć przedszkolaki miały możliwość zobaczyć różne stare zdjęcia, aparaty oraz klisze. Ogromną radość sprawiła im możliwość przeniesienia się do dawnego kina i oglądnięcia filmu rysunkowego wyświetlanego ze starego projektora.

Bartłomiej Jurzak

IMG 2276
IMG 2288
IMG 2306
IMG 2309

Motylki w Izbie

Mimo chłodnej jesiennej pogody motylki z Przedszkola Publicznego odwiedziły Izbę Historyczną, w której słuchały opowieści o historii swojej miejscowości. Dzieci poznały dawne zawody, które wykonywali przed laty mieszkańcy Kóz. Dziewczynki zainteresowały się strojem ludowym, w szczególności biżuterią noszoną przez prababcie, a chłopców zaciekawiły hełmy koziańskich strażaków sprzed stu lat. Grupa dowiedziała się również, że nieopodal budynku przedszkola znajdował się kiedyś drewniany kościół. Herb rodu Czeczów stał się pretekstem do opowieści o obecnym herbie gminy Kozy, na którym widnieją dwie kozy, symbol miejscowości.

Bartłomiej Jurzak

IMG 0010 kopia sml

W Izbie o Kozach

W środowy poranek, 13 września, Izbę Historyczną odwiedziły „wiewiórki” z Przedszkola Publicznego w Kozach. Dzieci zastanawiały się, co oznacza określenie „nasi przodkowie”, kim byli, jak żyli, jak mieszkali i jak się ubierali. Dowiedziały się, jak wyglądała nasza miejscowość sto lat temu, jakich narzędzi używali kozianie w domu i na roli. Zaskoczeniem dla nich był fakt, że przed laty kościół parafialny w Kozach był drewniany. Herb rodziny Czeczów wiszący w sali rodu stał się pretekstem do przytoczenia legendy o dwóch kozach i powstaniu naszej miejscowości po najeździe tatarskim.

Bartłomiej Jurzak

IMG 0113 sml

Parkowe tajemnice

Gdzie w parku grano w tenisa? Co dokładnie przechowywano w lodowni? Jaka antyczna bogini miała w parku swoją świątynię? Tajemnice parkowych zakamarków poznali członkowie kółka historycznego ze Szkoły Podstawowej nr 2 – uczestnicy cyklicznych zajęć „Wyprawy w przeszłość”. Tym razem wyszliśmy z pałacu aby poznać historię parkowych alejek. Okazuje się, że niejeden zakątek tego okazałego ogrodu skrywa różne tajemnice. Przed laty rodzina Czeczów miała w parku kort tenisowy, urządzano konne zawody, a w części przylegającej do ulicy Kościelnej znajdowała się świątynia bogini Flory pełniąca funkcję altanki.

Bartłomiej Jurzak

20170606 134902 kopia sml

Prasówka

Wystawę czasową w sali Czeczów prezentującą najstarsze przykłady gazet ze zbiorów Izby Historycznej zwiedzieli (16 maja) członkowie kółka historycznego ze Szkoły Podstawowej nr 2. Dzieci miały okazję poznać tytuły prasowe czytane sto lat temu przez ich przodków w Kozach. Ich uwagę zwracał język artykułów sprzed wieku – wiele używanych wtedy słów jest dziś zupełnie nieznanych. Pożółkły papier „Wieńca” czy „Kurjera Polskiego” ma dziś niewiele wspólnego z kolorowymi czasopismami drukowanymi na błyszczącym papierze.

Bartłomiej Jurzak

IMG 0242

Cóż tam panie w polityce?

Pod tym hasłem odbyła się 12 maja szósta już KOJZKA NOC MUZEÓW w Izbie Historycznej im. Adolfa Zubera. Tym razem tematem przewodnim spotkania były gazety, jakie czytali kozianie sto lat temu. NOC MUZEÓW rozpoczęła się spotkaniem z cyklu SALON PRZESZŁOŚCI w sali koncertowej Pałacu Czeczów. Uczestnicy usłyszeli wiele ciekawych informacji o przedwojennej prasie i tytułach gazet, w których ukazywały się również artykuły o Kozach. Interesującym wątkiem były reklamy prasowe sprzed wieku. W sali rodu Czeczów, w gablotach, zaprezentowano najciekawsze przykłady gazet czytanych niegdyś w Kozach, z których najstarsza pochodzi z roku 1879.
Od II poł. XIX wieku mieszkańcy Kóz aktywnie uczestniczyli w życiu społecznym, kulturalnym i politycznym. Powodem pojawienia się takich postaw w dotąd ospałej i biednej podgórskiej wiosce, było powołanie, za sprawą nauczyciela Jana Włodygi i dziedzica Stanisława Kluckiego, Szkoły Ludowej i Czytelni Ludowej. Powstałe później organizacje m.in. Ochotnicza Straż Ogniowa, tylko uzupełniły tę kilkuwiekową pustkę w krajobrazie kulturowym i społecznym wsi Kozy. Upowszechnienie się umiejętności czytania i pisania, rozbudziło u kozian zainteresowanie otaczającym światem a także wywołało chęć informowania o ważnych sprawach z życia wioski.
Wystawie czasopism zorganizowanej w ramach KOJZKIEJ NOCY MUZEÓW towarzyszy folder pt. „W Izbie” w stylu starej gazety z reklamami i archiwalnymi artykułami dotyczącymi Kóz. Wystawę w Izbie Historycznej można zwiedzać do końca czerwca.

Bartłomiej Jurzak

VI K N 1
VI K N 2
VI K N 3
VI K N 4
VI K N 5
VI K N 6

Akcja ŻONKILE 2017

Akcja ŻONKILE


Po raz kolejny Gminna Biblioteka Publiczna w Kozach przyłączyła się do akcji społeczno-edukacyjnej ŻONKILE, mającej na celu przypomnienie rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W środę, 19 kwietnia, podczas dwóch spotkań, młodzież LO Baczyńskiego oraz zainteresowani mieszkańcy Kóz mieli okazję obejrzeć film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”, zrealizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, na którego fabułę składają się wspomnienia uczestników powstania, ujęcia archiwalne oraz sekwencje animowane. Projekcję filmów poprzedziła opowieść o koziańskich żydach, którzy od XIX wieku do II wojny światowej stanowili integralną część społeczności wsi Kozy. W czasie spotkania odczytano nazwiska dwudziestu sześciu Żydów, mieszkających przed II wojną światową w Kozach, którzy zginęli w holokauście. Odczytywaniu nazwisk towarzyszyło układanie na stoliku kamieni, które wg żydowskiej tradycji składane są na grobach lub w miejscach śmierci, a mają upamiętnić zmarłych. W trakcie spotkania kilka osób podzieliło się swoimi wspomnieniami rodzinnymi dotyczącymi koziańskich Żydów.

Bartłomiej Jurzak

IMG 0560
IMG 0561
IMG 0566
IMG 0571
IMG 0579
IMG 0582
IMG 0586
IMG 0588
IMG 0589
IMG 0593

Akcja ŻONKILE

W ramach ogólnopolskiej akcji ŻONKILE, przypominającej rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, Gminna Biblioteka Publiczna w Kozach zaprasza na projekcję filmu "Nie było żadnej nadziei - powstanie w getcie warszawskim 1943", która poprzedzona będzie prezentacją multimedialną "Żydzi w Kozach".
19 kwietnia (środa) 2017 r. godz. 17:30 - sala koncertowa Pałacu Czeczów. Wstęp wolny. Zapraszamy!

kwmarzec2018

youtube tlo