W Izbie Historycznej

We wtorek, 8 października, w podróż w przeszłość wybrały się dzieci z grupy III zerówki Szkoły Podstawowej nr 1. Zwiedzając Izbę Historyczną obejrzały żarna do produkcji mąki, lampę naftową, którą dziś zastąpiła żarówka elektryczna a także na skrzynię do przechowywania ubrań. Dziś tych rzeczy nie ma w naszych domach. Dzieci poznały także historię starego drewnianego kościoła, który znajdował się nieopodal ich szkoły oraz poznały ulubione zajęcia, które umilały czas wolny mieszkańcom Pałacu Czeczów.

Bartłomiej Jurzak

8 X 19 1
8 X 19 2
8 X 19 3
8 X 19 4

Noc zabytków

Już po raz siódmy po zachodzie słońca koziańską Izbę Historyczną odwiedziła rzesza osób chcących obcować z pamiątkami przeszłości. 31 maja od 19. do 23. odbyła się VII Kojzka Noc Muzeów. Tym razem to cykliczne wydarzenie rozpoczęliśmy otwarciem wystawy "Zguby", na której zaprezentowano kilkadziesiąt wykopalisk z terenu Kóz, które niedawno trafiły do zbiorów Izby za sprawą eksploratora Tomasza Pudełki, o którym można było przeczytać w majowym wydaniu "Koziańskich Wiadomości". Pan Tomasz na co dzień współpracuje z państwem Bożeną i Bogusławem Chorążymi, archeologami z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, którzy zaszczycili swoją obecnością otwarcie wystawy. Znaleziska wyeksponowano w gablotach sali rodu Czeczów. W centralnym punkcie wystawy eksponowane są najcenniejsze przedmioty w tym m.in. krzesiwo, pierścionek, ozdoby ubioru czy różnorodne numizmaty. Tego wieczoru przez Izbę Historyczną przewinęło się kilkudziesięciu zwiedzających. Ostatnie osoby opuściły Pałac kilka minut przed godziną 23. Na kolejną Kojzką Noc Muzeów zapraszamy w przyszłym roku.

Bartłomiej Jurzak

noc 31V19 1
noc 31V19 2
noc 31V19 3
noc 31V19 4
noc 31V19 5
noc 31V19 6
noc 31V19 7
noc 31V19 8
noc 31V19 9

VII KOJZKA NOC MUZEÓW w Izbie Historycznej - 31 maja 2019 r. - wystawa "ZGUBY"

VII KOJZKA NOC MUZEÓW w Izbie Historycznej rozpocznie się otwarciem wystawy pt.: "ZGUBY" na którą złożą się zabytki archeologiczne z terenu Kóz odnalezione przez Tomasza Pudełkę. Noc Muzeów w Pałacu Czeczów będzie trwała od 19:00 do 23:00. W DNI KÓZ 2.06. (niedziela) wystawę i Izbę Historyczną będzie można zwiedzać od 15:00 do 17:00. Wystawa "ZGUBY" w Izbie Historycznej będzie prezentowana do końca września b.r. Serdecznie zapraszamy!

ZGUBY Plakat 1 a3 jpeg sml web gallery

Drogi do niepodległości

W drugiej połowie stycznia w Pałacu Czeczów można było oglądać wystawę pt.: „Drogi do niepodległości mieszkańców powiatu bielskiego”. Wystawa jest inicjatywą radnych powiatu bielskiego poprzedniej kadencji a została przygotowana przez Książnicę Beskidzką na podstawie materiałów dostarczonych przez biblioteki powiatu bielskiego. Składa się na nią dwanaście plansz, z czego dziewięć poświęconych jest poszczególnym gminom powiatu bielskiego.
Ekspozycję w pałacu odwiedziły starsze klasy szkoły podstawowej nr 1 i nr 2 oraz liceum. Wystawa zwraca szczególną uwagę na działalność organizacji paramilitarnych i sportowych działających na tym terenie tuż przed I wojną światową m.in. Związku Strzeleckiego oraz Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Ostatnia z tych organizacji działała również w Kozach. Spośród jej członków rekrutowali się późniejsi żołnierze Legionów Polskich. Na wystawie przewija się również motyw obchodów pięćsetnej rocznicy bitwy pod Grunwaldem, którą to hucznie obchodzono w wielu miejscowościach dzisiejszego powiatu bielskiego w 1910 roku. Wystawę można było oglądać do 31 stycznia.

Bartłomie Jurzak

wyst1
wyst2

O Czeczach w Klubie Seniora

Członkowie koziańskiego Klubu Seniora, 23 stycznia w Spółdzielni Socjalnej „Kino Marzenie” wysłuchali opowieści o dawnych właścicielach pałacu, rodzinie Czeczów. Zainteresowani ich historią odwiedzili tydzień później bibliotekę, zwiedzili Izbę Historyczną, a w galerii zobaczyli wystawę „Droga do niepodległości mieszkańców powiatu bielskiego”. Wizyta w pałacu była okazją do wielu wspomnień i opowieści o dawnym życiu w Kozach. Seniorzy przytaczali liczne anegdoty o dawnych mieszkańcach zabudowań dworskich, byłych pracownikach dworskiej służby oraz późniejszym okresie działalności w pałacu Ośrodka Zdrowia. Mimo licznych barier do pokonania, wizyta w Izbie Historycznej, dla wielu osób pierwsza, była miłą sentymentalną podróżą do lat ich młodości.

Bartłomiej Jurzak

senior do30I19 1
senior do30I19 2
senior do30I19 3
senior do30I19 4
senior do30I19 5
senior do30I19 6

Dźwięki przeszłości

W styczniu Izbę Historyczną odwiedzały grupy przedszkolne oraz młodsze klasy szkół podstawowych, które dowiedziały się, co to są czarne płyty winylowe. W dobie technik cyfrowych i internetu, dźwięk analogowy odtwarzany z gramofonu jest dziś dla najmłodszych sporą atrakcją. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały opowieści o odkrywcy techniki zapisu dźwięku – amerykańskim wynalazcy Thomasie Edisonie, miały okazję obejrzeć oraz dotknąć archiwalnych egzemplarzy płyt, a na zakończenie wysłuchać fragmentów słuchowisk, wydanych na płytach czterdzieści lat temu. „Dźwięków przeszłości” mogły słuchać dzięki sprawnemu gramofonowi, wypożyczonemu przez pana Tomasza Nycza, za co mu serdecznie dziękujemy.

Bartłomiej Jurzak

płyt do3001 1
płyt do3001 2
płyt do3001 3
płyt do3001 4
płyt do3001 5
płyt do3001 6

Z czarnej płyty

Grupa „kubusie” w zimowy poranek 8 stycznia wzięła udział w nowych zajęciach w Izbie Historycznej. Cykl ma zapoznać najmłodsze pokolenie z dawnymi urządzeniami do odtwarzania dźwięku i obrazu. Na pierwszym spotkaniu dzieci z Przedszkole Publicznego dowiedziały się, czym jest czarna płyta gramofonowa, jak nagrywano na niej dźwięk i jak jej słuchano. Zwieńczeniem spotkania było odtworzenie nagrania bajki „Kot w butach”. Na zajęcia o dawnych urządzeniach zapraszamy pozostałe grupy przedszkolne i szkolne.

Bartłomiej Jurzak


Smerfy w Izbie

Przed drugim posiłkiem w przedszkolu, na spacer do Pałacu Czeczów wybrały się smerfy z Przedszkola Publicznego. Przyszły zwiedzić wystawę masek obrzędowych Podbeskidzia w Izbie Historycznej. Maski dziadów i diabłów na początku wzbudziły pewne obawy, jednak w miarę zwiedzania spodobały się im dawne rekwizyty obrzędowe, których dziś próżno szukać podczas świąt. Smerfy poznały pozostałe ekspozycje Izby Historycznej: historię kościoła, gdzie zobaczyły makietę starego drewnianego kościółka oraz salę Czeczów, w której dowiedziały się jak wyglądało życie właścicieli dworu. Na koniec otrzymały kolorowankę i na zajęciach w przedszkolu kolorując ją wykonają własną maskę. Była to pierwsza, lecz nie ostatnia wizyta smerfów w Izbie Historycznej im. Adolfa Zubera.

Bartłomiej Jurzak

10X18 1
10X18 2
10X18 3
10X18 4

O maskach obrzędowych

Na pierwsze, w nowym roku szkolnym, odwiedziny w Izbie Historycznej wybrali się uczniowie klasy 6 ze Szkoły Podstawowej nr 1. Kolejna wizyta w murach Pałacu Czeczów była okazją do szczegółowego zapoznania się z wystawą poświęconą maskom obrzędowym Podbeskidzia. Szczególnie zainteresowały ich drewniane maski z obszaru Żywiecczyzny a także technika ich wykonywania. Dzieci poznały zanikający zwyczaj chodzenia „po śmierguście”, popularny dawniej w Kozach, w czasie którego przebierańcy używali masek papierowych. Otrzymali też wystawowy katalog masek.

Bartłomiej Jurzak

13 IX 18 sml

Koziańscy śmierguśnicy w 1989 roku

W 1989 roku Tomasz Knycz uchwycił na filmie dwie autentyczne grupy koziańskich śmierguśników. Zapraszamy do oglądania.

kwlistopad2022

youtube tlo