O czym marzą pierwszaki?

Każdy człowiek o czymś marzy. Spełnienia marzeń życzymy sobie także z okazji różnych uroczystości. Właśnie o swoich pragnieniach - tych małych i dużych, 18 października, w naszej koziańskiej książnicy rozmawiali uczniowie z klasy I a ze SP nr 2.

Październikowe robótki

Piękna pogoda za oknem zmobilizowała Panie do wyjścia z domu, by spotkać się w naszej czytelni na kolejnych zajęciach z cyklu DZIERGANIE WŚRÓD KSIĄŻEK. Uczestniczki spotkania stwierdziły, że już najwyższa pora, by zabrać się za prace o tematyce świątecznej., gdyż czas nieubłaganie pędzi do przodu. Do zobaczenia 6 listopada.

dzierg 16X18 1
dzierg 16X18 2
dzierg 16X18 3
dzierg 16X18 4

Przyjaciel

W środę, 17 października, grupa zerówkowiczów ze SP nr 2 podczas zajęć z cyklu MAGICZNA KRAINA zastanawiała się, czy warto mieć przyjaciela? Dzieci wysłuchały krótkiej bajki o jeżyku, który marzył, by go ktoś pokochał. Pewnego dnia pragnienie sympatycznego bohatera się spełniło. Wreszcie był szczęśliwy, gdyż znalazł przyjaciela. Wszyscy uczestnicy spotkania jednogłośnie stwierdzili, że nikt nie powinien być sam, bowiem potrzebujemy obok siebie drugiego człowieka, jego uśmiechu i ciepłej dłoni niosącej pomoc. Na zakończenie nie zabrakło pracy plastycznej, podczas której powstał wspaniały jeż z małymi rączkami wyciętymi z papieru.

Katarzyna Kiszka

17 X 18 4
17 X 18 1
17 X 18 2
17 X 18 3

Jesteśmy aktorami - relacja wideo

Smerfy na wystawie - relacja filmowa

Po raz drugi powstają maski

Rozpoczął się drugi cykl warsztatów wykonywania masek w ramach projektu „Maski obrzędowe w kulturze ludowej i tradycyjnej Podbeskidzia”. Tym razem w zajęciach biorą udział uczniowie klasy V ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kozach. Podobnie jak w warsztatach wiosennych, dzieciom towarzyszą lokalni depozytariusze tradycji, którzy pamiętają niejeden obrzęd kolędowania. Pierwsze spotkanie odbyło się 16 października, podczas którego uczestnicy warsztatów, po krótkim wprowadzeniu, wykonali pierwszy etap prac, których efektem będzie papierowa maska wykonana w tradycyjnej technice sklejania strzępków papieru przy użyciu kleju z mąki pszennej.

Bartłomiej Jurzak

16X18 1
16X18 2
16X18 3
16X18 4
16X18 5
16X18 6

Przytulne schronienie dla chomika

Poniedziałkowe warsztaty plastyczne dla dzieci (15 października) stanowiły kontynuację poprzedniego spotkania, kiedy to budowaliśmy domek dla małego zwierzaczka.

Ścieżki śpiewu

Gościem biblioteki, 11 października, był Marek Tomalik, publicysta, dziennikarz, podróżnik pasjonujący się historią Australii i autor książek o tym kontynencie. Jego wykład „Wspomnienia związane z obyczajami i zwyczajami Kóz podczas śmiergustu i kolędy na tle innych kultur” nawiązywał do osobistych przeżyć, jako że sam urodził się w Kozach. Obejrzeliśmy zdjęcia śmierguśników w maskach, z walizkami zawierającymi części bielizny damskiej rozrzucanej na druty energetyczne, kolędników w strojach i maskach z heligonkami i koszami na wiktuały.
Pan Marek Tomalik pokazał nam dla kontrastu świat wierzeń rdzennej ludności Australii, której wiara należy do najsilniejszych na świecie.
Kultura Aborygenów opiera się na bliskim związku z naturą, ty jesteś częścią ziemi, a ziemia jest częścią ciebie – mówił. Czy w dawnych zwyczajach i obyczajach śmierguśników i kolędników można dostrzec podobne związki? W naszym, współczesnym rozumieniu świata zapewne nie, ale już życie naszych przodków w zgodzie z naturą, kiedy rytm pracy wyznaczały pory roku i pory dnia, byłoby bliższe temu twierdzeniu.
Na spotkaniu zobaczyliśmy bumerang, który rzucony pod odpowiednim kątem osiąga prędkość 150 km/h i dowiedzieliśmy się, że 30 tysięcy lat temu te narzędzia były na wszystkich kontynentach, również w Polsce. Mogliśmy posłuchać dźwięków instrumentu zrobionego z gałęzi eukaliptusa. Poznaliśmy turkotkę (czyli busz-telefon), która służy do porozumiewania się w buszu bo jej dźwięk roznosi się na duże odległości. Na slajdach zobaczyliśmy rytualne tańce Aborygenów.
Niezwykle interesujące jest pojmowanie przez Aborygenów własności ziemi. Mapą jest pieśń. Dziadek idzie z wnuczkiem i śpiewa, w pieśni zakodowane są elementy przyrody, sekretne znaki, które mówią u uprawnieniach do ziemi. Są to ścieżki śpiewu. Aborygeni przekazują sobie też z pokolenia na pokolenie pieśni klanowe, z którymi mogą wędrować po buszu nie gubiąc się w nim.
Wykład odbył się w ramach realizowanego przez bibliotekę projektu ”Maski obrzędowe w kulturze ludowej i tradycyjnej Podbeskidzia” współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

11X2018 0
11X2018 1
11X2018 2
11X2018 3
11X2018 4
11X2018 5
11X2018 6
11X2018 7

Jesteśmy aktorami

11 października naszą bibliotekę odwiedziła klasa II d ze SP nr 1, która pierwszy raz wzięła udział w zajęciach z cyklu MAGICZNA KRAINA.

Jak zachomikować chomika?

Domek dla małego żyjątka był tematem ostatnich poniedziałkowych (8 października) warsztatów rzeźbiarskich dla dzieci.

,

tomalik11.10 banerek

Każdy zasługuje na przyjaźń

We wtorek, 2 października, zerówkowicze ze SP1 w ramach zajęć z serii Magiczna Kraina rozmawiali o przyjaźni. Dzieci wysłuchały bajki o zabawkowym jeżu Tuptusiu, który marzył o tym, aby zaprzyjaźnić się ze swoim nowym właścicielem.

Otoczakowe cudaki

Jak ujarzmić rozbrykaną grupę jedenaściorga dzieciaków? Skuteczną metodą jest zaangażowanie ich w kreatywną zabawę plastyczną.

Podłaźniczki i Dorota

W środę, 26 września, po raz kolejny odwiedziła nas pani Barbara Rosiek - kierownik działu etnograficznego Muzeum Miejskiego w Żywcu. Zarówno młodzież, jak i dorośli, wynieśli niejedną lekcję z wykładu, zrealizowanego w ramach projektu "Maski obrzędowe w kulturze ludowej i tradycyjnej Podbeskidzia", który współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tematem przewodnim były źródła znanych nam zwyczajów i obrzędów bożonarodzeniowych, takich jak zakładanie masek w ramach kolędowania lub zabaw noworocznych. Dowiedzieliśmy się także, że kiedyś podczas świąt Bożego Narodzenia to nie choinki zdobiły izby naszych przodków, a wiszące nad stołem podłaźniczki. Ponadto, mowa była o kultywowanych jeszcze całkiem niedawno zwyczajach, takich jak "chodzenie z kozą", czy... z Dorotą (ku pamięci św. Doroty).

Warsztaty rzeźby we wrześniu - wideo

kwpazdziernik2018

youtube tlo